PZW Gdańsk, Polski Związek Wędkarski Okręg Gdańsk
STRONA GŁÓWNA
Advertisement
j. Otomin Drukuj
środa, 25 styczeń 2006

Opracował DaFFy.
Jezioro Otomin, położone blisko Gdańska, typowe jezioro na rekreacyjny połów ryb nie wielki zbiornik o głębokościach nie przekraczających 15m.

Jezioro nie jest już zbyt zasobne w ryby choć dla wytrawnego każda woda niesie ze sobą spore emocje, jeżeli chodzi o specjalne efekty. Zimą dosyć często zaglądamy tam by połapać sobie spod lodu ten kto dobrze zna to jeziorko wie, iż można dostać tam ładnego okonia i ładną płoteczkę, choć z tą drugą trochę gorzej.

Wiosną każdy wędkarz szuka ryby w zależności od pogody oczywiście, na płyciznach kiedy to płoć szuka miejsc do tarła na rozlewiskach w przybrzeżnych trzcinkach - tam gdzie woda się szybko nagrzewa na otomanie jest parę takich miejsc, ładnych zatoczek płytkich i niezbyt dostępnych z brzegu. Tak więc na wiosnę lecz nie za wcześniej gdyż wiadomo ryba na jeziorze zaczyna się ruszać później niż na rzekach w granicach marca (późnego) gdy ładnie świeci słoneczko bądź kwietnia możemy powoli wybrać się na pierwsze wędkowanie nad jezioro Otomin.

Latem jeziorko odżywa zaczyna się tam pojawiać coraz więcej ludzi zaczyna brakować nam wędkarzom spokoju ryba jest spłoszona, dlatego też należy szukać jej w głębszych partiach jeziora i jak wcześniej napisałem najlepiej z łódki. Ogólnie jeżeli nie jesteśmy w posiadaniu łódki pontonu bądź innej jednostki pływającej życzę powodzenia, ponieważ spotkałem się kilkakrotnie z takim zjawiskiem, iż wędkarz łowiący z brzegu miał bardzo słabe efekty, natomiast wędkujący blisko niego wędkarz na łodzi wyciągał całkiem niezłe sztuki leszcza czy płoci.

Jeżeli chodzi o drapieżnika i tu warto by się było na tym skupić uważam że jest to lepszy pomysł, by się na niego przyczaić niż czekać na białą rybę, gdyż charakterystyka jeziora daje nam większe nadzieję na "zabawę" z okazałym szczupaczkiem czy też z okoniem. Niestety zastał ustanowiony zakaz połowu na żywca więc dużo tracimy gdyż jezioro będzie na pewno przerzucone różnego rodzaju super blachami, więc nasze szanse na dorwanie okazałego szczupaka będą malały z dnia na dzień od rozpoczęci sezonu!!!.

Jezioro Otomin polecam dla wędkarzy którzy nie dysponują środkiem transportu i czasem gdyż naprawdę można tam wyskoczyć na rybki na przysłowiowe pół godzinki choć wiele do życzenia pozostawia nam częstość kursowania autobusów lecz znając rozkład można sobie dać radę.

Ja osobiście uważam ze jezioro to ze względu na swoje położenie jest dobrym kąskiem dla kłusowników dlatego nie należy mieć wielkich nadzieje jadąc tam na połów wielkich okazów-(choć nigdy nic nie wiadomo).

PODSUMOWANIE: Jezioro to leży w odległości ok. 20 km od centrum Gdańska i nadal jest dość obfite w ryby. Należy do jezior typu polodowcowego. Jego brzeg z jednej strony jest płaski, z drugiej zaś - stromy i gęsto zalesiony . Żyją tu m.in. leszcze, których waga dochodzi do 2,5 kg. Najlepsze miejsca wędkarskie są po stronie stromego brzegu gdzie jezioro jest głębokie. Najlepszą metodą na połów tej ryby będzie zestaw gruntowy ze sprężyną lub koszyczkiem zanętowym. Najlepsze brania i największe ryby będziemy łowić w okresie sierpnia w czasie nocnych zasiadek.

Sprzęt powinien być mocny, umożliwiający wyrzut ciężkiej sprężyny lub koszyczka na odległość ponad 30 metrów. Łowimy tam na dzikuny przeważnie białe , zakładając na haczyk nr 9 ok 4 szt. , ale zdarzały się też noce gdy okazywało się że najlepszą przynętą jest kukurydza , dlatego puszka tego specyfiku powinna zawsze nam towarzyszyć w wyprawie .
Co do zanęty to leszcze tutaj nie są zbyt wymagające , tak więc standardowa zanęta leszczowa w zupełności wystarczy , ale warto mieć pod ręką zmieloną kolendrę (przy słabszych braniach daje czasami zaskakujące wyniki) .
Jedyne wymagania co do zanęty to musi ładnie smużyć i być koloru ciemno brunatnego (ceglanego) .

Mapa - jezioro Otomin