PZW Gdańsk, Polski Związek Wędkarski Okręg Gdańsk
STRONA GŁÓWNA
Advertisement
Uwaga! Przyducha! Drukuj
czwartek, 14 styczeń 2010
ImagePRZYDUCHA... dusi nasze ryby!
W związku z pogorszeniem się warunków bytowania ryb w zbiornikach o wodach stojących Zarząd Okręgu PZW w Gdańsku apeluje do wszystkich członków PZW o zwalczanie w miarę możliwości, występującej przyduchy zimowej.
Obowiązek ten ciąży na wszystkich członkach PZW. Zaleca się organizowanie akcji kontrolnych celem zapobiegania ujemnym skutkom tego zjawiska.
Zarządy Kół wytypują imiennie jednego członka Zarządu Koła odpowiedzialnego za:
-stałą obserwację zachowania rybostanu w czasie trwania tafli lodowej na zbiorniku oddanym pod opiekę danego Kola PZW- informowanie Zarządu Koła o ujemnych zjawiskach, celem podjęcia prac profilaktycznych,
- utrzymanie stałego kontaktu z właściwym Komendantem powiatowym SSR lub pracownikami pionu zagospodarowania i ochrony wód w biurze Okręgu tel. służbowy 602 586 021 lub 602 681 005
 
 
 

Powiat

Imię i Nazwisko Komendanta

kontakt

Kartuski

Leszek Flisikowski

608 823 058

Starogardzki

Witold Borkowski

tel.504-654-066, Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Tczewski

Mirosław Karolczyk

668 024 022

Wejherowski

Rafał Machol

Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Gdański (grodzki)

Wiesław Sowiński

501 949 250

Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Pucki

Jacek Frączek

506 752 801

Kościerski

Tadeusz Kapicki

693 823 261

Chojnicki

Zdzisław Lubecki

Z-d Rybacki Charzykowy

604 573 976

 

W zbiornikach należy utrzymywać w stanie nie zamarzniętym kilka lub kilkanaście oznakowanych przerębli w celach kontrolnych. Po stwierdzeniu zmian w cyklu biologicznym zbiornika (podpływanie do przerębli znacznych ilości owadów wodnych) należy niezwłocznie przystąpić do usuwania śniegu z tafli lodowej celem umoż1iwienia przedostania się do wody większej i1ości promieni słonecznych.
Oprócz pasmowego odśnieżania zbiorników w układzie północ-południe, korzystnym byłoby wprowadzenie na stałe częściowego odśnieżania pokrywy lodowej. Zbiorniki płytkie ze znaczną, zawartością mułu na dnie, wymagają, większej powierzchni oczyszczonej ze śniegu do przenikania światła. Dlatego też celowym jest dodatkowe zamiatanie śniegu ze świeżo odgarniętych pasów. W rzekach, gdzie występują zanieczyszczenia wód należy wybijać przeręble w miejscach całkowicie zalodzonych. Należy pamiętać, aby przeręble-otwory kontrolne były w widoczny sposób oznakowane (paliki lub gałęzie), a w miarę możliwości ogrodzone. Ponadto część otworów może spełniać funkcję napowietrzania wody. Aby właściwie wykonać tą czynność, należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość słomy lub trzciny i w wybite przeręble wstawić tzw.,,korki”.
Szczególną, troską, należy objąć zimowiska ryb zwłaszcza karpia, który w okresie zimowym grupuje się w głębinach zbiorników. Miejsca te należy oznakować, a jeżeli zachodzi konieczność, postawić tablice z zakazem bicia przerębli.
Dla tego gatunku ryb niezbędna jest cisza i spokój, zruszony hałasem karp ucieka w pob1iże brzegów, do miejsc płytkich gdzie nieuchronnie ginie.
Kierując powyższe wskazówki i zalecenia, Zarząd Okręgu zwraca uwagę na konieczność zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa dla uniknięcia nieszczęśliwych wypadków (liny asekuracyjne, długie deski, drabiny).
Prosimy również Zarządy Kół o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zawodów podlodowych i przestrzeganie Zasad Organizacji Wędkarskiego Sportu Kwalifikowanego
.
O wszystkich podjętych czynnościach i wynikach obserwacji, a także o wynikach akcji należy na bieżąco w formie pisemnej informować Zarząd Okręgu PZW w Gdańsku.
 
 
wstecz   dalej »

Codziennik

24 Listopada 2020
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Dobrosław, Emilia,
Emma, Flora,
Franciszek, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Jan, Mina, Pęcisław,
Protazy
Do końca roku zostało 38 dni.

Dotacja celowa dla PZW ZO Gdańsk

Ankieta

Zwracamy się z prośbą o wypełnienie ankiety znajdującej się w poniższym linku.
Dotyczy ona wędkarstwa i ma posłużyć celom naukowym, w tym bliższemu poznaniu wędkarstwa jako formy rekreacji i zjawiska społecznego.
Z góry dziękujemy za znalezienie czasu na jej wypełnienie.
 

     Sonda